Historie

Oddíl lyžařské turistiky vznikl v roce 1959 a od té doby využíval ke své činnosti dřevěný roubený objekt bývalé školy na středních Mísečkách v Krkonoších.

Sportovní náplň oddílu byla v té době zaměřena především na lyžařské přejezdy v horských oblastech celé republiky i v zahraničí.

V prosinci 1980, nešťastnou náhodou objekt vyhořel a členové oddílu k individuální činnosti využívali pohostinsky sousední chaty na Mísečkách. V r. 1983 koupila TJ Bohemians od ČKD Praha objekt v katastru Smržovka-Jiřetín pod Bukovou v Jizerských horách a předala ho do užívání oddílu lyžařské turistiky.

Původní, dost zanedbaný objekt sloužící k odborové a mládežnické rekreaci, přebudovali a brigádnicky upravili členové oddílu na jednoduché, ale příjemné celoroční ubytování vhodné pro sportovní činnost v letní i zimní sezoně.

Objekt v Jiřetíně pod Bukovou je sportovní základnou především pro provádění lyžařské turistiky v zimě, v létě pak pro provádění turistiky pěší, nebo na kole. Členové oddílu mají možnost výuky nebo zdokonalení ve sjezdovém lyžování na přilehlém cca 400m dlouhém svahu s vlekem, nebo na sjezdovkách protilehlého lyžařského areálu Tanvaldského Špičáku.

Ve stejném rozsahu je objekt využíván i členy turistického oddílu mládeže TOM TJ Bohemians Praha, oddílem vodní turistiky OVT TJ Bohemians Praha.

Ve větší míře je ovšem oddíl zaměřen na provádění lyžařské turistiky na běžkách individuálně, nebo pod vedením vedoucích. K tomu jsou využívány okolní i vzdálenější lyžařské terény včetně tras na polském území .

V obou disciplinách jsou organizovány oddílové přebory v zimě a mimo zimní sezonu zajímavé akce s bodovým hodnocením jednotlivých členů oddílu.